Blog

HomeBez kategoriiMontessori: zabawki, które pomogą Ci wychować mądre dziecko

Montessori: zabawki, które pomogą Ci wychować mądre dziecko

Popularność Montessori wynika nie tylko z mody, ale również zachwytu na prostym i intuicyjnym sposobem wychowania. Zastanawiasz się, jakie produkty pomogą Ci wcielić w życie założenia tej metody? Naturalne, estetycznie wykonane i drewniane produkty umożliwią Ci organizację otoczenia przyjaznego dzieciom w każdym wieku.

W ostatnim czasie pojęcie Montessori stało się niezwykle popularne. A to za sprawą osób, które doceniając naukową spuściznę przypominają o tym, jakie wartości w wychowaniu dzieci są najważniejsze. Chcesz, aby Twój maluch był pewny siebie, ufny, samodzielny? Podwaliny do bycia szczęśliwym dorosłym, kładzione są już od pierwszych dni życia. Wierząc w to, że początkowe lata są kluczowe dla rozwoju dziecka, zadbaj o to, aby mały odkrywca mógł zaspokajać swoją ciekawość w mądry i bezpieczny sposób.

Otoczenie w duchu Montessori

Odrzuć wszystko co gra, świeci, hałasuje. Wszystko, co zakłóca porządek codziennego życia. Zastąp sztuczny plastik drewnem i pozwól swojemu dziecku obcować z naturą na co dzień. Człowiek w naturalny, instynktowny sposób dąży do ładu oraz piękna, odczuwa potrzebę przebywania w harmonijnym otoczeniu. Od czego zacząć? Kiedy selekcja zabawek zostanie wykonana, zastąp te bezwartościowe, wyrobami, które skradną serca Twojej pociechy. Zastanawiasz się, co kupić? Dobrym wyborem będą materiały przystosowane do dzieci, w naturalny sposób wspierające ich rozwój, jak choćby klocki drewniane.

Jak zabawki wspierają rozwój zgodnie z metodą Montessori?

Kiedy rodzi się dziecko, rodzice i bliscy od samego początku chcą obsypywać je prezentami. Żeby czuło się kochane, żeby niczego mu nie zabrakło. Tymczasem z biegiem miesięcy i lat nietrudno zauważyć, że tym, czego naprawdę potrzebuje młody człowiek jest harmonijne otoczenie, panujący w nim porządek oraz bezgraniczna miłość. Otaczający świat jest bardzo ciekawy, dlatego warto od początku przybliżać go dziecku, korzystając z wartościowych pomocy edukacyjnych, takich jak np. układanki piramidki.

Drewniane zabawki wspierają dziecko w duchu metody opracowanej przez Marię Montessori na wiele sposobów:

  • rozwijają umiejętności manualne,
  • pobudzają wyobraźnię przestrzenną,
  • uczą kreatywności i samodzielności,
  • trenują zdolność koncentracji i utrzymania uwagi,
  • pomagają poznawać kształty, kolory, ciągi przyczynowo- skutkowe.

Co jeszcze warto wiedzieć o samej metodzie i jej założeniach?

Metoda Montessori jest maksymalnie skoncentrowana na potrzebach i osobowości konkretnego dziecka. Oznacza to, że jako rodzic, który wspiera swojego malucha w harmonijnym rozwoju, we własnym tempie, sięga po pomoce dydaktyczne oraz zabawki odpowiadające upodobaniom małego odkrywcy. Dlatego przeszywanki statki czy sortery domino będą doskonałym wyborem dla dzieci uczonych konkretnie, a nie abstrakcyjnie, które w naturalny sposób nabierają poczucia dyscypliny i są chętne do dobrowolnego, nieprzymuszonego rozwoju.

POST A COMMENT