Blog

HomeLUPO TOYSFenomen zabawek z drewna

Fenomen zabawek z drewna

Na czym polega fenomen drewnianych zabawek? Czemu są wyjątkowe?

Zabawki z drewna w ostatnich latach podbijają serca najmłodszych i ich rodziców. Powróciliśmy do nich po dłuższej przerwie, na nowo doceniając urok naturalnych i ekologicznych klocków czy samochodzików. Ale to przecież nie jedyna zaleta, którą wyróżniają się tradycyjne zabawki drewniane. Zastanówmy się, na czym polega ich magia.

Prosty design

Estetyka to bardzo istotna sprawa – zwłaszcza w przypadku zabawek dla małych dzieci. Zabawki dla najmłodszych powinny być, z jednej strony kolorowe, ale z drugiej – nie mogą przytłaczać nadmiarem bodźców. A tak bywa w przypadku wielu produktów ze sklepu zabawkowego. Prosty design nie irytuje ani nie drażni i pozwala maluchowi skoncentrować się lepiej na zadaniu – np. na ułożeniu wieży z klocków, czy dopasowaniu do siebie poszczególnych elementów.

Naturalnie piękne

Drewniane zabawki – te wykonane w ekologiczny sposób – rewelacyjnie pachną i są bardzo przyjemne w dotyku. Gładkie, dobrze wypolerowane i wyszlifowane powierzchnie aż chce się dotykać! Maluch zainteresuje się swoimi drewnianymi klockami już, gdy ma roczek. Warto więc sprawić mu taki prezent.

Bezpieczne dla dziecka

Dzieci, zwłaszcza te młodsze, lubią wszystko wkładać do buzi. To dlatego maluchom do trzeciego roku życia nie powinno się dawać zabawek zawierających małe elementy. Nie tylko małe elementy mogą stanowić zagrożenie. Problem może pojawić się również, gdy producent zastosuje szkodliwe substancje – np. nieposiadające atestów kleje czy nieodporne na dziecięcą ślinę lakiery. Nie będzie go, jeżeli wybierzesz wysokiej jakości zabawki drewniane – np. te oferowane przez Manufakturę Zabawek LUPO. Wszystkie mają certyfikaty CE oraz są zgodne z normą EN-71.

Rozwijają talenty malucha

Wiele nowoczesnych zabawek podaje dziecku wszystko, niczym na srebrnej tacy. Zabawka sama się rusza, wydaje dźwięki, skłania do określonych reakcji … A maluch? Pozostaje właściwie biernym obserwatorem akcji i uczy się, że wszystko przychodzi bardzo łatwo. Jak wiemy, w życiu bywa inaczej, a zabawa ma na celu również rozwinięcie umiejętności dziecka. Drewniane zabawki robią to nadzwyczaj dobrze. A to dlatego, że:

  • rozbudzają wyobraźnię malucha – drewniany klocek może stać się, tak naprawdę, wszystkim, a dziecko może go ustawić tak, jak samo wymyśli,
  • rozwijają zdolności motoryczne – pociecha, bawiąc się nimi, ćwiczy zdolność dopasowywania do siebie elementów, kształtuje wyobraźnię przestrzenną (niezbędną później np. na lekcjach geometrii) i zdolność logicznego myślenia,
  • angażują dziecko intelektualnie – „zmuszając” do działania i podejmowania decyzji,
  • uczą, że istnieje coś poza wirtualną rzeczywistością – dzięki nim dziecko może odkryć, że dobra zabawa czeka także poza smartfonem i telewizorem.

I jeszcze jedno: drewniane zabawki mają w sobie urok dawnych czasów, a u nas – rodziców i dziadków – przywołują wspomnienie własnego dzieciństwa. Warto więc kryjące się w nich wartości przekazać również kolejnym pokoleniom.

 

POST A COMMENT