Blog

HomeLUPO TOYSJak kupić bezpieczne zabawki drewniane?

Jak kupić bezpieczne zabawki drewniane?

Jak kupić bezpieczne zabawki drewniane?

Zabawki drewniane to prawdziwy hit ostatnich lat. Wracamy do korzeni, ponieważ wiemy, że wykonane z drewna klocki czy samochodziki doskonale oddziałują na dziecięcą wyobraźnię i pozwalają wytworzyć zupełnie inną, magiczną atmosferę zabawy. Ale czy na pewno wszystkie są bezpieczne? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując je dla swojej pociechy.

Wydawać by się mogło, że zabawki drewniane, z założenia są ekologiczne, naturalne i bezpieczne dla malucha. Chcielibyśmy, żeby tak było, ale niestety… Zdarzają się producenci, którzy podczas wytwarzania zabawek obierają drogę na skróty. A to może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla Twojego malucha. Oto zatem kilka rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim dokonasz zakupu.

Pochodzenie drewna i sposób suszenia

Drewno to drewno? Nie do końca. Zarówno od jego jakości, jak i gatunku zależy trwałość zabawki – a więc np. to, czy nie złamie się ona lub nie pokruszy podczas radosnej zabawy. Nie byłoby to nic przyjemnego. Sprawdź zatem, jakie jest pochodzenie drewna – czy pochodzi ono z legalnej wycinki. Np. w LUPO korzystamy wyłącznie z drewna bukowego z Lasów Państwowych. Z tego powodu mamy pewność, że jego jakość sprosta oczekiwaniom.

Równie istotny jest sposób suszenia. Ma to znaczenie zarówno z uwagi na trwałość późniejszej zabawki, jak i potencjalne namnożenie się bakterii i innych szkodliwych elementów. Prawidłowy proces suszenia (najlepiej nadzorowany przez producenta w jego własnej suszarni) pozwala pozbyć się z drewna odpowiedniej ilości wilgoci w warunkach, które nie wywołają negatywnych efektów. Dlatego gdy dziecko przypadkiem ugryzie swój drewniany samochodzik od dobrego producenta, nie narazi się na infekcję.

Jakość i skład klejów, barwników oraz lakierów

Co robi dziecko ze swoimi zabawkami? Bardzo często wkłada je do buzi. To dość typowe zachowanie, zwłaszcza wśród najmłodszych maluchów. Drewno jest naturalnym materiałem, ale już kleje, bejce czy lakiery wcale nie muszą być dla pociechy nieszkodliwe. Zanim kupisz, sprawdź:

  • jak zostało wybarwione drewno – najlepiej, jeśli producent użył naturalnych bejc i barwników,
  • jakiego kleju użyto do sklejenia poszczególnych elementów – powinien posiadać atesty spożywcze, które potwierdzają jego bezpieczeństwa,
  • jaki lakier został zastosowany do utrwalenia koloru i przedłużenia trwałości – najlepiej, aby był odporny na działanie śliny.

Gładka powierzchnia

Najpoważniejsze zagrożenie – poza tym „chemicznym” – jakie mogą stworzyć zabawki drewniane to skaleczenia. Nierówne, popękane krawędzie, ostre kanty – to wszystko poważne zagrożenie dla Twojego malucha. Producent może je wyeliminować, tępiąc kanty podczas obróbki bębnowej lub ręcznie, a także bardzo dokładnie szlifując powierzchnię. Znaczenie ma także sposób lakierowania. Im więcej warstw i im dłuższe lakierowanie, tym gładsza i lepiej zabezpieczona przed uszkodzeniem powierzchnia.

Jeśli zależy Ci na naprawdę dobrej jakości, sięgnij np. po zabawki drewniane z Manufaktury Zabawek LUPO. Naszym ręcznie robionym zabawkom po prostu możesz zaufać.

POST A COMMENT