Blog

HomeLUPO TOYSGryzaki — niezbędny gadżet ząbkującego malucha

Gryzaki — niezbędny gadżet ząbkującego malucha

Gryzaki — niezbędny gadżet ząbkującego malucha

Ząbkowanie to trudny okres w życiu dziecka i jego rodziców. Gryzaki pomagają przetrwać czas wyrzynania się zębów i łagodzą odczuwane przez malucha dolegliwości. Są one ulgą dla swędzących dziąseł i odrywają myśli dziecka od dyskomfortu. Mają wiele zalet i nie bez znaczenia jest fakt, że współcześnie można kupić gryzaki nie tylko praktyczne, ale także piękne. Drewniane, kauczukowe, a nawet materiałowe. Ogromny wybór sprawia, że rodzice zastanawiają się, co będzie najlepsze?

Gryzaki w przeciwieństwie do wielu dostępnych na rynku zabawek i gadżetów to absolutny must have w pierwszych miesiącach życia dziecka. Niekiedy warto wypróbować kilka produktów, aby znaleźć jeden, który skutecznie ukoi ból malucha i wesprze go w trudnym okresie ząbkowania. Podpowiadamy, jaki gryzak wybrać, aby pomóc dziecku i je zainteresować.

Kiedy warto zaopatrzyć się w gryzak?

Zakup gryzaka na etapie kompletowania wyprawki nie jest konieczny. Choć bezpieczne, atestowane produkty dla maluchów mogą być stosowane już od urodzenia, to noworodek nie potrzebuje gryzaka. Dopiero, kiedy maluch będzie miał kilka miesięcy i zacznie wkładać rączki do buzi, a przedmioty chwytać w dłonie, można sprezentować mu taki gadżet. Początkowo gryzak sprawdzi się w roli zabawki, zwłaszcza, jeśli ma szeleszczące, kolorowe elementy lub jest grzechotką. Kiedy dziecko zrozumie, że gryzak masuje dziąsła i koi ból, zechce sięgać po niego częściej. Zatroszcz się, aby miał swoją ulubioną zabawkę zawsze przy sobie. Aby tak się stało, warto wybierać gryzaki z przypinkami. Wówczas umieszczenie ich przy ubranku, wózku lub łóżeczku pozwoli dziecku sięgać po zabawkę w dowolnym momencie, bez ryzyka jej zgubienia.

Co wybrać?

Nadal sporą popularnością cieszą się gryzaki plastikowe. Znamy jednak wiele alternatyw, które są bardziej przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla Twojego niemowlaka. Rekomendujemy gryzaki:

  • wodne i żelowe — zazwyczaj są niewielkie i tanie, umieszczone na kilka minut w lodówce ulegną schłodzeniu, a niższa temperatura dodatkowo ukoi ból dziąseł i podziała znieczulająco,

 

  • drewniane —coraz częstszy wybór rodziców, dla których ważna jest postawa proekologiczna. Wybierając gryzak z drewna wspierasz nie tylko środowisko, ale też dziecięce zdrowie — naturalny materiał (niepokryty farbą ani lakierem) wykazuje dodatkowe właściwości antybakteryjne. Zazwyczaj cechuje je estetyczny minimalizm.

 

  • materiałowe — to alternatywa dla twardych gryzaków, doskonała zwłaszcza dla dzieci z krwawiącymi, bardzo bolącymi dziąsłami. Uszyte z kolorowych i miękkich tkanin często przybierają kształt warzyw czy owoców. Tym samym przygotowują malucha do etapu rozszerzania diety.

Ważny jest nie tylko materiał, z jakiego został wykonany gryzak. Przy zakupie zwróć też uwagę na jego wagę oraz kształt. W małych rączkach lepiej będą leżały gryzaki z cienkimi krawędziami, które maluch zamknie w piąstce. Cieńszy gryzak znacznie łatwiej zmieści się w buzi. Manewrowanie taką zabawką rozwija małą motorykę oraz ćwiczyć rozmaite techniki trzymania przedmiotów. To bardzo cenna nauka na tym etapie rozwoju!